Table of Contents

Giełdy kryptowalut – Przewodnik po kryptowalutach

Interesujesz się Bitcoinem, Dogecoinem lub innymi kryptowalutami?

Nie winimy Cię – inwestorzy na całym świecie lokują swoje pieniądze w te lukratywne możliwości.

Jeśli chcesz dołączyć do milionów inwestorów handlujących monetami, musisz wybrać giełdę kryptowalut.

Oto ostateczny przewodnik, który pomoże Ci zacząć. Omawiamy dokładnie, czym jest giełda kryptowalut, jak działa, jakie są najlepsze platformy i wiele więcej.

Najpopularniejsze giełdy kryptowalut

Exchange
Rating
Summary
Benefits
Sign up
Rating
Summary
PrimeXBT jest brokerem online, który pozwala inwestorom o każdym poziomie doświadczenia handlować kryptowalutami, walutami forex, towarami i indeksami giełdowymi.
Benefits
  • Obsługa klienta 24/7
  • Kopiowanie strategii innych
  • Kilka instrumentów handlowych
  • Handel papierem
Sign up

Co to jest giełda kryptowalut?

Giełdy kryptowalut mogą wydawać się zastraszające dla nowego inwestora, ale nie trzeba być finansowym guru, aby zrozumieć, czym one są.

Koncepcja jest dość prosta – giełda kryptowalut to platforma, która ułatwia transakcje z udziałem kryptowalut. Zasadniczo, platforma służy jako pośrednik między kupującymi i sprzedającymi.

Dzięki giełdom kryptowalut użytkownicy mogą dokonywać różnorodnych transakcji.

Na przykład, ktoś może użyć 500 dolarów na zakup Bitcoin. Mogą zdecydować się na zatrzymanie Bitcoin i czekać na wzrost jego wartości(lepiej zacząć polerować te diamond hands). Kiedy wzrośnie, mogą wymienić je z powrotem na USD. Mogą również zdecydować się na wykorzystanie Bitcoinów o wartości 500 dolarów do zakupu innych aktywów (Ethereum, Litecoin, Dogecoin, itp.).

Wszystkie aktywne giełdy kryptowalutowe

Crypto ExchangeNo. of CryptosTaker FeeMaker FeeWithdrawal FeeEstablished
0x Protocol Exchange102n/an/a0.001957 WETH2017
1nvity.io1810.50%0.50%02020
365Cash70.50%0.50%02015
50x.com380.20%0.20%0.000212018
Aave Exchange24n/a0.09% For Flash Loans02017
AAX250.10%0.06%0.00042019
ABCC520.10%0.10%0.00082018
ACDX Exchange80.05%0.02%0.00062020
ACE Exchange160.10%0.00%0.00052018
AgoraDesk20.00%1.00%0.000212019
AidosMarket20.20%0.18%0.0012018
Alfacash295.00%0.00%0.000212012
AltcoinSwap1922.83%2.83%0.000212021
Altmarkets100.02%0.02%0.000212018
Anycoin Direct22n/an/a0.000212013
AOFEX320.20%0.20%n/a2019
Artis Turba100.25%0.25%0.00052018
AscendEX950.20%0.20%0.00052021
ATAIX250.30%0.00%0.00082018
Azbit170.10%0.10%0.00052019
B2BX140.15%0.12%0.00052018
BakerySwap210.30%0.30%0.0019572020
Balancer Exchange91n/an/a0.00035 WBTC2020
Bamboo Relay380.20%0.10%02017
Bancor Network780.00%0.00%02016
BankCEX270.01%0.01%0.00052017
BaseFEX100.06%0.02%0.000212018
BEPSwap44n/an/a0.0019572019
Bex50060.05%0.05%0.000212018
Bexplus50.08%0.08%0.00052017
Bgogo280.10%0.10%0.00052018
BHEX180.10%0.10%0.00062018
Biconomy220.20%0.20%n/a2019
Bidesk320.10%0.10%0.000212019
BigoMex180.10%0.00%0.00042020
BigONE700.20%0.20%0.00052017
Binance2510.10%0.10%0.00052017
Binance JEX320.10%0.10%0.000212018
Bingbon130.05%0.02%0.00052018
BiONE1200.20%0.20%0.00052018
Birake12n/an/an/a2018
Bit-Z950.20%0.20%0.00052016
Bit.com Exchange40.07%0.02%0.00052020
Bit2C31.00%1.00%0.00152013
Bitay400.28%0.20%n/a2018
BitBay240.10%0.00%0.00052014
Bitblinx120.50%0.02%0.000212019
Bitbuy60.10%0.10%0.00052013
Bitci190.20%0.20%0.0012018
BitClude20.30%0.00%0.00052019
Bitcoiva190.25%0.25%0.00072020
Biteeu530.10%0.08%0.0006252019
Bitex.com50.20%0.20%0.00052018
BITEXBOOK190.25%0.00%0.00052017
Bitexen150.25%0.15%0.00052018
Bitfinex1360.20%0.10%0.00042014
BitFlyer100.20%0.20%0.00042014
BitForex950.10%0.10%0.00052018
Bitfront70.20%0.20%0.0012018
Bithesap30.40%0.25%0.00052017
Bithoven2410.20%0.20%0.00092019
Bitinfi110.10%0.10%0.0012018
BitMart1100.25%0.25%0.00052018
BitMEX10.05%-0.01%0.000212014
Bitni.com1641.00%1.00%0.000212020
BitOffer110.0005 BTC0.0005 BTC0.00052019
Bitop720.10%0.10%5 USDT2018
Bitpanda161.49% (buyer)1.29% (seller)0.000212014
Bitpanda Pro60.15%0.10%0.000212020
BitPrime872.90%2.90%02017
Bitribe54n/an/a3 USDT2019
Bitrue590.10%0.10%0.00052018
Bitso60.10%0.08%0.000049852014
Bitstamp280.50%0.50%0.00052011
Bitsten120.30%0.00%0.00052017
Bittrex2550.75%0.75%0.00052014
BitUBU290.10%0.09%0.00052019
Bitvavo570.25%0.15%0.00022019
BitWell140.10%0.10%n/a2020
Bitwells60.08%0.08%0.00052021
Bitzlato100.00%0.50%0.000152016
Blocto Swap60.30%0.30%n/a2019
Bololex Exchange180.20%0.02%0.00082020
BQT15n/an/an/a2019
Braziliex150.50%0.50%0.001029612017
Brokereo140.10%0.10%0 USD2013
BTC Direct53.00%2.00%n/a2013
BTC Trade UA140.10%0.10%0.00062014
BTCC (USD)40.06%0.06%0.00152011
BTCsquare100.10%0.10%0.0002771682018
Btcswe14.50%4.50%02018
BtcTurk PRO190.09%0.05%02020
BTCX25.25%5.25%0.000212012
BTSE Exchange390.12%0.10%0.00052018
Buda50.80%0.40%0.000212015
BurgerSwap19n/an/a0.0019572020
Bybit150.08%-0.03%0.00052018
C-Trade70.08%-0.03%0.000212019
CBX170.20%0.10%0.0022018
CEX.IO800.25%0.16%0.00052013
CEX.IO Broker340.05%0.05%0.000212019
ChangeHero580.70%0,70%02017
Changelly900.86%0.86%0.00012015
Changelly Pro1270.10%0.10%0.00042020
Chiliz Exchange80.20% (buyers)0.20% (sellers)n/a2020
Coinbase502.00%2.00%n/a2012
CoinBene1170.20%0.20%0.000212017
CoinCasso80.25%0.25%0.0012019
CoinCorner41.00%1.00%0.000212014
CoinDeal270.39%0.29%0.00082018
Coindirect70.50% (sellers)0.00% (buyers)0.000022017
CoinEx1090.20%0.20%0.000212017
CoinFalcon120.20%0.00%0.00052017
CoinField220.25%0.15%0.00152018
CoinFLEX150.10%0.05%02019
CoinFlip75.49%5.49%0.99 USD2016
Coinfloor60.30%0.30%0.00052013
Coingate178.00%0.00%0.000212014
Coingi20.20%0.20%0.0012014
Coinhako271.00%1.00%0.0022014
Coinhouse24.90%3.90%n/a2014
CoinJar310.00%0.04%0.000212013
CoinJar UK300.00%0.05%0.000212013
Coinmama105.50%5.50%02013
CoinMate50.35%0.30%0.000062014
CoinMetro190.10%0.00%0.15%2018
CoinSpot1220.10%0.10%0.000212013
Coinsquare90.20%0.10%0.00252014
Coinsuper470.20%0.14%0.00052017
CoinTiger720.15%0.08%0.00052017
CoinTree1520.25%0.25%0.000212013
Coinumm94.00%4.00%0.00062019
Coinut60.10%0.00%0.00042013
Coinzo70.20%0.10%0.00042018
ComethSwap290.50%0.50%0.00021 WBTC2021
COREDAX200.25%0.25%12020
Crex24920.20%0.20%0.00072017
CrossTower Exchange270.00%0.05%0.00042020
Cryptal Exchange100.25%0.25%0.00052020
Crypterum50.20%0.10%0.00032018
Cryptex80.50%0.50%0.0012017
Cryptex2436.50%6.50%n/a2014
Crypto.com Exchange410.40%0.40%0.00042019
Cryptofresh20.048 BTS0.00%0.87 BTS2018
Cryptology90.20%0.20%0.00052018
CryptoMarket (CryptoMkt)30.68%0.39%0.00052016
Cryptomate146.07%6.07%n/a2015
Cryptster100.00%0.25%0.0000732020
Currency.com100.20%0.20%0.00052019
Curve Finance Exchange8n/an/a0.000212020
Cybex DEX110.05%-0.03%0.00052017
Daybit210.25%0.25%5 USD2018
Dcoin Exchange880.20%0.20%0.0012018
DDEX910.10%0.10%02017
Decoin Exchange350.15%0.15%0.00052017
Deepcoin Exchange240.10%0.09%n/a2018
Deex.Exchange190.20%0.20%0.000212019
Delta Exchange200.10%0.10%0.00052018
Demex100.20%0.00%0.0019572020
Deribit10.05%0.00%0.000212016
Dfyn Network21n/an/a0.001957 WETH2020
Dgtmarket20.35%0.35%0.000452015
digitalexchange.id24n/an/a0.00052019
DODO Exchange76n/an/a0.0019572020
Dsdaq470.10%0.10%0.00052019
Easy Crypto Brazil1021.00%1.00%02020
Easybit440.20%0.20%0.000212018
Eclipcoin115.00%15.00%0.000212020
ECXX90.10%0.10%0.00042018
eINTRO258.00%0.00%0.000212014
elegro41.50%0.00%02018
EQONEX70.09%0.08%0.000212020
EtherMium970.20%0.00%0.0072018
eToro160.75%0.75%5 USD2007
EXIR Exchange7n/an/an/a2017
ExMarkets140.12%0.12%0.000212018
Exmo480.30%0.30%0.00052013
EXNCE60.10%0.10%0.0092019
Exnomy110.05%0.00%0.00052020
Exolix1491.93%1.93%0.000212018
Farhad Market90.20%0.10%0.000212019
FatBTC610.20%0.20%0.00072014
Felixo150.20%0.20%n/a2018
FinanceX250.30%0.30%0.00052018
FlowBTC70.50%0.25%0.00052015
Flybit Exchange800.10%0.10%0.000752017
FMFW.io1450.50%0.50%0.000212021
Foxbit40.50%0.25%0.00092014
FreiExchange180.00%0.00%0.50%2016
FTX520.07%0.00%0.000212019
FXCM60.11%0.11%0 USD2013
GDAC270.04%0.04%0.0012018
Gemini591.99%1.99%0.0012014
Giottus190.25% (buyers)0.15% (sellers)0.00062018
GokuMarket230.15%0.15%0.0012019
Guardarian2082.49 EUR2.49 EUR02017
HCoin Exchange260.20%0.10%n/a2018
Honeyswap370.25%0.25%0.001957 WETH2020
Hotcoin Global760.20%0.20%0.00052017
Huobi2100.20%0.20%0.00012013
Hydax120.20%0.20%0.000212019
IG Markets Crypto70.10%0.10%15 USD1974
Indacoin12717.99%17.99%0.00012013
Independent Reserve130.50%0.50%0.00032013
Indodax580.30%0.00%0.00052014
InstaSwap440.25%0.25%0.00052019
ItBit30.35%0.25%0.000212013
Itez.com15.26%5.16%0.000212019
Jubiter210%0%02018
JulSwap46n/an/a0.000212020
KickEx220.90%0.90%0.000212018
KKCoin310.10%0.10%0.0022017
KLAYswap Exchange15n/an/a0.00021 WBTC2020
Koinbazar190.25%0.25%0.00062020
Korbit230.20%0.08%0.00012013
Kraken740.26%0.16%0.00052011
KuCoin2540.10%0.10%0.00052017
KuCoin Futures20.06%0.02%0.00052019
Kuna260.25%0.25%0.00052016
Kyber Network730.10%0.10%0.0019572017
LATOKEN990.49%0.49%0.00052017
LCX Exchange250.30%0.30%0.00052018
LetsExchange2451.70%1.70%0.000212021
Linkkoin10n/a8.12%8.12%2017
Linkswap140.30%0.30%n/a2021
Liquid700.30%0.00%0.00072014
LocalBitcoins10.00%1.00%0.000212012
LocalCoinSwap80.00%1.00%0.000452017
LocalCryptos50.75%0.25%0.000212017
LocalMonero10.00%1.00%0.0000747875 XMR2017
LocalTrade90.20%0.20%0.10% + 0.0001 BTC2017
LOEx Global360.20%0.20%n/a2019
Loopring Exchange160.10%0.00%0.0022020
LuaSwap110.40%0.40%0.50%2020
Lucent Exchange70.10%0.05%0.00052018
Luno20.10%0.00%0.000212013
Lykke Exchange460.00%0.00%0.00052017
Margex60.06%0.02%0.00052020
MBAex140.10%0.10%0.0012015
MDEX170.30%0.30%0.0019572021
Mercatox970.25%0.25%0.00032015
Mexo Exchange280.10%0.08%0.000212020
Mooniswap41n/an/a0.0019572020
MoonXBT180.05%0.05%1 USDT2021
MOV Exchange90.05%0.05%0.000212021
MXC2540.20%0.20%0.00052018
MyCoinStory120.04%0.02%0.00052020
N.Exchange240.50%0.50%02016
Namebase20.10%0.00%0.000212020
Narkasa50.20%0.20%0.00032020
Nash Exchange90.25%0.00%0.000212019
NebliDex70.20%0.00%0.000212018
Newdex230.20%0.20%0.0072018
Newton Exchange390.70%0.70%0.000212019
NiceHash530.50%0.50%0.10%2019
Nominex200.10%0.10%0.00052019
NSBroker50.05%0.05%0.000212011
Oasis Exchange130.00%0.00%0.0019572019
OceanEx360.10%0.10%0.00052018
OKCoin220.20%0.10%02013
OKEx2250.10%0.08%0.00052013
OpenOcean Exchange60n/an/a0.000212019
OVEX230.50%0.50%0.00042019
P2PB2B1010.20%0.20%0.0012018
Pangolin Exchange1800.30%0.30%0.00021 WBTC2020
Panxora100.20%0.10%02014
Paritex60.15%0.15%0.00082019
Paxful161.00% (sellers)0.00% (buyers)0.00042015
Paybis81.50%1.50%0.000212014
PayBito120.20%0.10%0.00082018
Payeer Exchange70.10%0.10%0.000652019
Paymium10.50%-0.10%02011
Perpetual Protocol180.10%0.10%0.000212020
Phemex220.08%-0.03%0.000572019
PlasmaSwap100.30%0.30%0.001957 WETH2021
Poloniex1250.16%0.15%0.00052014
PrimeBit40.05%0.02%0.00012019
PrimeXBT50.05%0.05%0.00052018
PrizmBit50.20%0.00%0.00052018
ProBit1140.20%0.20%0.00052018
qTrade70.50%0.00%0.00052018
QuickSwap Exchange370.30%0.30%0.00021 WBTC2020
RADAR RELAY850.00%0.00%0.0019572017
Raydium140.25%0.25%0.000212021
Rekeningku350.10%0.10%0.00052018
Remitano161.00%0.00%0.00052016
RuDEX130.05%0.05%0.00052017
SaBi1210.20%0.20%0.00052019
Safello17.00% (buyers)3.00% (sellers)0.000212018
SafeTrade180.10%0.10%0.00052018
SashimiSwap240.30%0.30%0.001957 WETH2020
Satang Pro130.20%0.20%0.00042017
SatoExchange380.20%0.20%0.00052018
Saturn Network580.25%0.00%0.0072017
SecondBTC190.10%0.10%0.00052018
Simex290.10%0.10%0.00052015
SimpleFX150.08%-0.03%0.000212014
SimpleSwap2361.00%1.00%0.000212018
Skilling Crypto230.20%0.20%0 USD2016
SouthXchange300.30%0.10%0.00012015
SpookySwap160.20%0.20%0.0019572021
StakeCube220.10%0.10%0.000212019
StellarTerm111.00%1.00%n/a2017
STEX.com890.20%0.20%0.00052018
StormGain490.25%0.25%0.10% + 0.0006 BTC2019
Swaplab161.00%1.00%0.000212019
Swapzone4250.00%0.00%0.000212019
Swipe Swap16n/an/a0.0019572021
Swirlwallet Exchange71.00%1.00%0.00052020
Switcheo Exchange240.20%0.00%0.002742018
Switchere113.60%3.60%0.00052019
Swyftx2610.60%0.60%0.00052018
Synthetix Exchange00.30%0.30%n/a2018
T1Markets180.30%0.30%0.000212020
Terraswap00.30%0.30%n/a2020
Tidebit80.30%0.30%0.0032017
Tidex610.10%0.00%0.00052019
TimeX50.50%0.25%n/a2019
Tokencan330.20%0.20%0.00052017
Tokenlon280.30%0.30%0.0019572019
Tokocrypto370.10%0.10%0.00052017
TOKOK560.20%0.20%0.00052018
Tokpie110.10%0.10%0.0092018
TomoDEX7n/an/a0.000212020
TradeOgre360.20%0.20%0.000346032018
Txbit160.20%0.20%0.00142019
Unicly Exchange2n/an/an/a2021
Uphold Exchange471.20%1.20%0.0003 BTC + USD 2.992013
Utorg310.00%10.00%0.000212019
VALR520.10%-0.01%0.000212019
Vaultoro20.05%-0.05%0.00052015
VDollar Exchange230.20%0.20%0.000212021
VELIC170.20%0.15%0.0022018
Venus Exchange23n/an/a0.0019572020
Virtuse Exchange90.15%0.15%0.15%2019
ViteX160.20%0.20%0.50%2019
WanSwap2n/an/an/a2020
Waves Exchange170.003 waves0.003 waves0.003 waves2017
WazirX1260.20%0.20%0.00062018
WBF Exchange700.20%0.20%n/a2019
WhiteBIT630.10%0.10%0.00042018
Wirex Exchange90.20%0.20%0.000212014
Wollito60.20%0.10%0.000522021
Wootrade Network350.00%0.00%02020
World Markets80.08%-0.03%0.000212003
WunderBit71.00%1.00%0.00052018
XBTCe60.25%0.15%0.0032015
XBTPro100.05%0.02%0.000212020
XBTS.io190.45468 BTS0.45468 BTS0.45468 BTS2018
Xcoins55.00%5.00%0.000212016
XT.com810.20%0.05%0.0012018
YoBit1410.20%0.20%0.00052014
ZB.com410.20%0.20%0.00052017
ZBG390.08%0.03%n/a2018
ZBX160.50%0.50%0.0012018
Zipmex150.20%0.20%0.00052018
ZT.com Exchange120.20%0.20%0.0005 BTC2018
Giełdy kryptowalut

Jak działa technologia kryjąca się za giełdami kryptowalut?

Ponieważ giełdy kryptowalut są całkowicie cyfrowe, opierają się na zaawansowanej technologii, aby ułatwić bezpieczne i wydajne transakcje. Poniżej staramy się utrzymać rzeczy tak proste, jak to tylko możliwe.

Posłużmy się przykładem, aby zilustrować, w jaki sposób dochodzi do transakcji. Powiedzmy, że ktoś chce kupić Bitcoin o wartości 200 dolarów. Dokonują zakupu i czekają, aż platforma znajdzie sprzedającego, który będzie chciał sprzedać ich Bitcoin po tej cenie.

Po połączeniu się z wykwalifikowanym sprzedawcą, giełda rejestruje jego adres bitcoin jako “dane wejściowe transakcji” w blockchainie.

Następnie rejestruje Twój adres bitcoin jako “wyjście transakcji”, aby przenieść własność na Ciebie.

Kupując kryptowaluty, użytkownicy nie muszą przestrzegać godzin handlu, tak jak w przypadku zakupu akcji lub innych aktywów.

Technologia, z której korzystają giełdy kryptowalut, jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Giełdy kryptowalut działają

Zdecentralizowane vs. Scentralizowane Giełdy Kryptowalut

Giełdy kryptowalut mogą być scentralizowane lub zdecentralizowane. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z typów, aby określić, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie.

Scentralizowane giełdy kryptowalut

Mimo że większość kryptowalut jest zdecentralizowana, większość giełd jest scentralizowana.

Platformy te działają jako niezależna strona pomiędzy sprzedającymi a kupującymi. Przykłady giełd scentralizowanych obejmują:

Scentralizowane giełdy kryptowalut są najbardziej popularną opcją, głównie ze względu na bezproblemowe doświadczenie, które zapewniają.

Dzięki scentralizowanej platformie możesz kupować i sprzedawać za jednym kliknięciem przycisku. Platforma ułatwia sprzedaż i zajmuje się przechowywaniem, co oznacza, że nie musisz się martwić o zawiłości transakcji peer-to-peer lub portfeli.

Użytkownicy doceniają również fakt, że scentralizowane platformy przestrzegają ścisłych regulacji.

Dzięki organom zarządzającym, takim jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, użytkownicy mogą ufać najlepszym platformom w branży. Podmioty te penalizują i dyskredytują podejrzane giełdy, utrudniając Ci padnięcie ofiarą fałszywych scentralizowanych platform.

Co najlepsze, ponieważ scentralizowane platformy oferują wymianę fiatów na kryptowaluty, możesz kupić bitcoin w swojej normalnej walucie. Ta dostępność ułatwia nowym inwestorom rozpoczęcie działalności w świecie kryptowalut.

Zdecentralizowane giełdy kryptowalut

Zdecentralizowane giełdy są o wiele mniej powszechne. Przykłady obejmują:

  • Airswap
  • Blocknet
  • io
  • Barterdex

Niektórzy użytkownicy preferują te platformy, ponieważ eliminują one potrzebę zaangażowania strony trzeciej.

Ponieważ mogą oni realizować transakcje peer-to-peer, ponoszą mniejsze opłaty. Dodatkowo, istnieje mniejsze ryzyko włamania, ponieważ platformy te nie przechowują danych użytkowników, które mogą stać się celem złodziei. Inne zalety to możliwość zachowania anonimowości i ograniczenie manipulacji na rynku (fake trading, wash trading, itp.).

Podczas gdy zdecentralizowane giełdy mogą wydawać się bardziej korzystne na pierwszy rzut oka, istnieje kilka powodów, dla których nie wszyscy z nich korzystają.

Przede wszystkim, platformy te mogą być onieśmielające dla nowych inwestorów. Musisz obsługiwać portfele kryptowalutowe i pamiętać swoje hasła i klucze. Jeśli zapomnisz o tej ważnej informacji, stracisz swój majątek na zawsze.

Kolejnym minusem wymiany kryptowalut w systemie peer-to-peer jest brak możliwości dokonywania płatności fiatem. Jeśli nie posiadasz jeszcze kryptowalut, trudno będzie Ci kupić nowe waluty cyfrowe za pośrednictwem zdecentralizowanej giełdy kryptowalut.

Zdecentralizowany vs. Scentralizowany – Który z nich powinieneś wybrać?

Ogólnie rzecz biorąc, polecamy scentralizowane giełdy dla nowych inwestorów i tych, którzy nie chcą zadzierać ze zdecentralizowanymi platformami. Z tego ostatniego korzystaj tylko wtedy, gdy jesteś zaznajomiony z procesem i chcesz się nauczyć, jak bezpiecznie przeprowadzać takie transakcje.

Historia giełd kryptowalutowych

Zastanawiasz się, gdzie to wszystko się zaczęło? Przyjrzyjmy się historii giełd kryptowalutowych.

Kiedy w 2008 roku opublikowano białą księgę Bitcoina, kryptowaluta nie była tak dostępna jak dziś.

Jedynym sposobem na jej zdobycie było górnictwo.

Można było również dokonywać zakupów online poprzez fora, ale te transakcje były bardzo niepewne. Wymagały one od Ciebie zaufania, że druga strona wywiąże się ze swojej części umowy.

Ludzie dostrzegli ograniczenia związane z nabywaniem Bitcoin i starali się uczynić go bardziej dostępnym.

Tak więc w 2010 roku uruchomiono pierwszą w historii giełdę kryptowalut, bitcoinmarket.com.

Ta giełda była rewolucyjna, ponieważ oferowała znacznie bezpieczniejszą alternatywę dla forów. Jednak nie utrzymał się, ponieważ stracił wiarygodność z powodu oszukańczych transakcji.

Dodatkowo jego oprogramowanie nie nadążało za rosnącą liczbą użytkowników.

Inna popularna giełda, Mt. Gox, stała się sławna w 2010 roku. W latach 2013-2014 ułatwiał on większość transakcji Bitcoin. Jednak, podobnie jak bitcoinmarket.com, zakończyła się zamknięciem.

Na szczęście następcy wyciągnęli wnioski z niedociągnięć bitcoinmarket.com i Mt. Gox.

Coinbase, Webull, BDSwiss i inne mają bezpieczeństwo i technologię, aby ułatwić miliony transakcji każdego dnia bezpiecznie.

Aspekty prawne giełd kryptowalutowych

Chociaż aspekty prawne mogą nie być najbardziej ekscytującą częścią giełd kryptowalutowych, inwestorzy powinni zapoznać się z tymi istotnymi informacjami.

Na przykład, powinieneś być świadomy, że Twoja kryptowaluta może podlegać opodatkowaniu w zależności od Twojego miejsca zamieszkania.

W Wielkiej Brytanii, na przykład, będziesz podlegał przepisom dotyczącym podatku od zysków kapitałowych, gdy będziesz posiadał kryptowalutę jako osobistą inwestycję. Ta informacja jest ważna, aby wiedzieć, kiedy korzystasz z giełdy kryptowalutowej w GBP.

Większość giełd kryptowalutowych nie wyda Ci formularza podatkowego, co oznacza, że będziesz odpowiedzialny za zgłoszenie wszelkich osiągniętych dochodów. Jednak mają one historię transakcji dostępną do pobrania, co może być przydatne, gdy nadejdzie czas na złożenie raportu.

Korzystając z giełd, należy również pamiętać o zdecentralizowanym statusie waluty cyfrowej.

Żaden rząd ani inna władza centralna nie wspiera jego wartości, tak jak to ma miejsce w przypadku pieniądza fiat.

Tak więc wartość kryptowaluty leży w wartości, jaką przypisują jej właściciele i inwestorzy. Jeśli napotkasz problemy z własnością lub transakcjami, będziesz zdany na siebie.

W jaki sposób giełdy kryptowalut zarabiają pieniądze?

Jak zapewne się domyślasz, giełdy kryptowalut zarabiają pieniądze, pobierając opłaty za depozyty, transakcje itp.

Zobacz poniżej, aby zapoznać się z pełnym zestawieniem ogólnych kursów wymiany kryptowalut.

Opłaty depozytowe

Wiele platform nie pobiera opłat za depozyt, ale niektóre pobierają. Opłaty za depozyt mogą się różnić w zależności od tego, ile przelewasz na swoje konto, jakiej metody depozytu używasz i w jakich walutach pracujesz.

Opłaty transakcyjne

Aby sfinalizować transakcję, należy uiścić opłaty transakcyjne.

Niektóre platformy stosują stawki ryczałtowe, np. 0,1% całkowitej wartości transakcji. W innych przypadkach, będą one pobierać albo opłatę od twórcy, albo opłatę od biorcy.

Zapłacisz opłatę maklerską, jeśli Twoje zlecenie nie zostanie natychmiast zrealizowane. Znajduje się on w arkuszu zleceń i dodaje płynności spółce, co oznacza, że zapłacisz mniejszą opłatę.

Z drugiej strony, opłaty za przejazd są droższe. Stosuje się je, gdy zlecenie natychmiast pokrywa się z innym, znajdującym się już w arkuszu zleceń. Odbierasz firmie płynność finansową, co oznacza, że będzie ona pobierać od Ciebie wyższe opłaty.

Opłaty za odstąpienie od umowy

Niektóre platformy pobierają opłaty za wypłatę środków.

Kwota będzie zależeć od tego, jakiej metody wypłaty użyjesz, czy przelejesz transakcję na konto bankowe lub portfel, a także czy potrzebujesz wymiany kryptowalut na fiat.

Jeśli wypłacasz walutę cyfrową, transakcja jest zazwyczaj obciążona stałą opłatą. Z drugiej strony, wypłaty z Fiat mogą wiązać się z opłatami za wypłatę, które są stałe lub procentowe.

Jako inwestor, powinieneś zapoznać się z opłatami Twojej platformy. Dowiesz się, ile kosztują Twoje transakcje i docenisz, w jaki sposób opłaty przyczyniają się do wygody usług oferowanych przez platformę.

Lista giełd kryptowalut

Ta lista giełd kryptowalut ujawnia kilka z tysięcy dostępnych platform:

Największe giełdy kryptowalut

Chcesz dowiedzieć się więcej o największych giełdach kryptowalut na rynku?

Poniżej przedstawiono podział na poszczególne kraje. Ze względu na rekord toru każdej z tych platform, można odpocząć wiedząc, że są niezawodne opcje.

Najlepsze giełdy kryptowalut w Wielkiej Brytanii

Oto nasze najlepsze wybory brytyjskich giełd kryptowalut, z których możesz skorzystać (zwłaszcza jeśli chcesz giełdę kryptowalut dla GBP):

Coinbase

Jako jedna z najpopularniejszych platform na świecie i jedna z największych giełd kryptowalutowych, Coinbase jest idealną giełdą kryptowalut w Wielkiej Brytanii.

Interfejs jest tak intuicyjny, jak to tylko możliwe i pozwala brytyjskim użytkownikom kryptowalut zdobywać nagrody.

LocalBitcoins.com

Jeśli chcesz giełdy kryptowalut w GBP, która jest super wydajna, LocalBitcoins.com jest niezawodną opcją.

Ta popularna, zdecentralizowana giełda kryptowalut w Wielkiej Brytanii pozwala użytkownikom zamieszczać ogłoszenia i łączyć się z kupującymi.

BC Bitcoin

Ta giełda kryptowalut w Wielkiej Brytanii zajmuje się wszystkimi głównymi kryptowalutami, w tym Bitcoin, Litecoin, Ethereum itp.

Użytkownicy mają możliwość dokonywania unikalnych inwestycji poprzez pakiety wydobywcze.

Najlepsze giełdy kryptowalut w USA.

Oto nasze najlepsze wybory amerykańskich giełd kryptowalut, z których możesz skorzystać (zwłaszcza jeśli chcesz giełdę kryptowalut dla USD):

CEX.io

CEX.io jest kompatybilny z 70+ walutami cyfrowymi i ciągle dodaje kolejne. Będziesz cieszyć się łatwą w użyciu, bezpieczną platformą, która jest dostępna w funkcjonalnej aplikacji mobilnej. Przeczytaj naszą recenzję cex.io tutaj

Gemini

Gemini charakteryzuje się imponującym zaangażowaniem w bezpieczeństwo i ochronę Twoich inwestycji. Dzięki zabezpieczeniu FDIC, ubezpiecza wszystkie rachunki USD.

Coinmama

Coinmama jest interesująca, ponieważ jest tylko do kupienia. Chociaż nie można używać platformy do sprzedaży lub handlu, obiecuje ona jedne z najbardziej bezpiecznych transakcji dostępnych na rynku.

Najlepsze giełdy kryptowalut w Japonii

Oto nasze najlepsze wybory japońskich giełd kryptowalut, z których możesz skorzystać (zwłaszcza jeśli chcesz giełdę kryptowalut dla JPY):

Paybis

Paybis ma wiele zalet, w tym wsparcie na żywo 24/7 i 5-minutową certyfikację ID. Z pewnością docenisz także wysokie limity i szybkie wypłaty.

Coincheck

Dzięki Coincheck, transakcje poniżej $500 są całkowicie prywatne dla obywateli Japonii. Platforma ta jest doskonałym sposobem na zachowanie anonimowości przy mniejszych transakcjach.

bitFlyer

Jeśli chodzi o liczbę użytkowników i giełdy kryptowalut według wolumenu, bitFlyer jest największą giełdą w Japonii. Użytkownicy mogą cieszyć się szybkimi wpłatami i wyjątkowo niskimi opłatami.

Porównaj giełdy kryptowalut

Wybór odpowiedniej giełdy kryptowalut może być onieśmielającym procesem, zwłaszcza jeśli jesteś nowym inwestorem.

Porównanie platform jest niezbędne do określenia najlepszego sposobu obsługi inwestycji.

W Cryptoholics wykonaliśmy za Ciebie ciężką pracę, dokładnie oceniając najlepszych konkurentów w branży. Nasze szczegółowe recenzje pomogą Ci przebrnąć przez tony platform i znaleźć tę, która jest dla Ciebie najlepsza.

Zacznij porównywać już dziś z pomocą naszych recenzji giełd kryptowalut.

Skoro już przy tym jesteś, rozważ zapisanie tego przewodnika w zakładkach. Będzie ona służyć jako doskonały punkt odniesienia na drodze do wyboru idealnej giełdy.

Co więcej, ta strona i nasza witryna mogą zaoferować Ci kompas podczas nawigacji po terenie kryptowalut, aby zagwarantować, że otrzymujesz najnowsze porady i wiadomości.

Przemyślenia końcowe

Giełdy kryptowalut sprawiają, że skomplikowany kryptowalut.

Wszystko, co musisz zrobić, to zarejestrować konto, dokonać wpłaty i zacząć kupować/sprzedawać. Tak długo, jak jesteś świadomy aspektów prawnych i opłat z tym związanych, te potężne platformy mogą pomóc Ci zobaczyć duże zyski.

Zanim wybierzesz przypadkową platformę, zapoznaj się z naszymi recenzjami giełd kryptowalut napisanymi przez ekspertów. Porównanie różnych platform pozwoli Ci wybrać tę, która odpowiada Twoim potrzebom inwestycyjnym.

Giełdy kryptowalutowe FAQ

Masz więcej pytań? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami:

Jaka jest różnica między portfelem a giełdą?

crypto-exchanges-[digital-wallets]

Cyfrowy portfel działa podobnie jak zwykły portfel – jest to miejsce, w którym przechowywane są Twoje cyfrowe waluty.

Dokładniej rzecz ujmując, zawiera on klucze prywatne, które dają Ci kontrolę nad Twoimi aktywami i dowodzą, że jesteś ich właścicielem.
Posiadanie portfela jest bardzo ważne, gdy posiadasz Bitcoin lub inne aktywa, ponieważ umożliwiają one wysyłanie i odbieranie kryptowalut. Chronią one również Twoje inwestycje przed złodziejami i hakerami.
Portfele mogą być urządzeniami fizycznymi, ale mogą być również aplikacjami lub stronami internetowymi.

Dodatkowo, giełdy kryptowalutowe oferują portfele jako część swojej usługi. Jednakże, gdy korzystasz z portfeli giełdowych, nie masz tak dużej kontroli nad swoimi aktywami.

Aby lepiej chronić swoje inwestycje, wielu użytkowników przenosi swoje kryptowaluty z portfela giełdowego do portfela, którego są właścicielami.

Jak mogę zobaczyć transakcje w sieci Blockchain?

Ponieważ giełda kryptowalut zajmuje się sprawami technicznymi, nie musisz się martwić o sieci blockchain.

Ale co, jeśli chcesz mieć dowód transakcji?

Aby zobaczyć transakcje w sieci blockchain, należy użyć eksploratora blockchain. Jednym z przykładów jest etherscan.io, najbardziej znany eksplorator blockchain dla Ethereum.

Strony te upubliczniają wszystkie transakcje – każdy może zobaczyć każdą transakcję, bez względu na to, jak dawna jest. Użytkownicy mogą zobaczyć czas, w którym doszło do transakcji, łączną wartość oraz adresy nadawcy i odbiorcy.

Należy pamiętać, że adres monety ukrywa tożsamość zaangażowanych stron, co oznacza, że nie można uzyskać dostępu do ich prywatnych danych.

Czy opłaty za giełdę kryptowalut można odliczyć od podatku?

Tak, opłaty za wymianę kryptowalut można odliczyć od podatku. Załóżmy więc, że sprzedajesz Bitcoin o wartości $5,000 i płacisz $200 w opłatach transakcyjnych. Kwota 200 USD podlega odliczeniu, więc można by wykazać zyski w wysokości 4 800 USD zamiast 5 000 USD.

Dlaczego muszę podać swoje dane osobowe, aby zarejestrować się na giełdach kryptowalut?

O ile nie korzystasz z platformy zdecentralizowanej, będziesz musiał podać swoje dane osobowe, aby zarejestrować się na giełdach kryptowalut.

Niektórzy ludzie uważają, że denerwuje ich konieczność zrzeczenia się poufnych danych. Należy jednak uznać, że jest to raczej środek bezpieczeństwa niż uciążliwość.

Giełdy kryptowalut wymagają podawania informacji o użytkownikach, aby zmniejszyć ryzyko wykorzystania ich platform przez terrorystów i innych złych aktorów. Dodatkowo, wykorzystują Twoje dane do pielęgnowania relacji z klientem i oferują kompatybilne opcje inwestycyjne.