Table of Contents

Kryptobörser – Den kompletta guiden

Är du intresserad av Bitcoin, Dogecoin eller andra kryptovalutor?

Vi klandrar dig inte – investerare över hela världen köper in sig i allt högre grad för att inte hamna utanför.

Om du också vill bli en av de miljontals investerare som handlar coins måste du välja en kryptobörs att göra det på.

Det här är en komplett guide som hjälper dig att hitta rätt och komma igång snabbt. Vi går igenom exakt vad en kryptobörs är, hur de fungerar, vilka plattformar som är bäst och mycket mer.

De populäraste Kryptobörserna

Kryptobörs
Betyg
Sammanfattning
Fördelar
Registrera
Betyg
Sammanfattning
eToro är en handelsplattform som erbjuder sina användare handel med flera olika tillgångar. Här finns det möjlighet till social trading, copy trading och handel med kryptovaluta. eToro grundades 2007, och har sedan dess blivit ett mer och mer populärt alternativ.
Fördelar
  • 500 kr - minsta insättning
  • Perfekt för nybörjare
  • €100 000 in låtsaspengar
  • Aktiehandel utan avgifter
Registrera
Betyg
Sammanfattning
Libertex är en prisbelönt elektronisk börsmäklare som erbjuder trading med CFD:er i fler än 50 olika kryptovalutor.
Fördelar
  • Låg lägsta insättningsgräns
  • iOS- och Android-app tillgänglig
  • låga spreads
Registrera
Betyg
Sammanfattning
Webull är en kommissionsfri onlinemäklare som är populär för sina funktioner inom aktie-, options- och kryptohandel.
Fördelar
  • Inga avgifter vid inaktivitet
  • Låg lägsta insättningsgräns
  • Gratis aktiemöjligheter
  • Ett snyggt gränssnitt
Registrera
Betyg
Sammanfattning
Coinmama är en onlinebaserad kryptobörs med fler än 2,4 miljoner användare i 190 länder.
Fördelar
  • Hög nivå av säkerhet
  • Användarvänligt gränssnitt
  • Accepterar insättningar med kredit- och betalkort
  • Fantastisk kundsupport
Registrera
Betyg
Sammanfattning
PrimeXBT är en digial börsmäklare som låter investerare handla med kryptovalutor, fiat-valutor, råvaror och aktieindex, oavsett tidigare erfarenhet.
Fördelar
  • Kundtjänst dygnet runt
  • Kopiera andra investerares strategier
  • Flera olika tradingverktyg
  • Paper trading
Registrera
Betyg
Sammanfattning
Coinbase är en lättanvänd plattform som låter användare sälja, köpa och lagra kryptovalutor som Ethereum, Bitcoin och mer.
Fördelar
  • Flera altcoins tillgängliga
  • Hög likviditet
  • Enkelt gränssnitt
  • Säker att använda
Registrera

Vad är en kryptobörs?

Kryptobörser kan verka skrämmande för den som är ny som investerare, men du behöver inte vara en finansiell guru för att förstå vad det är.

Konceptet är faktiskt ganska enkelt – en kryptobörs är en plattform som underlättar för dig att köpa och sälja kryptovaluta. I grund och botten fungerar plattformen som en mellanhand mellan köpare och säljare.

Med kryptobörser kan användare utföra en mängd olika slags transaktioner.

Till exempel kan någon använda 5000 svenska kronor för att köpa Bitcoin. De kan välja att hålla kvar sina Bitcoins och vänta på att de ska öka i värde. När de gått upp i pris kan de senare byta tillbaka dem mot svenska kronor. De kan också välja att använda sina Bitcoins, värda 5000 kronor, för att köpa andra kryptovalutor, som Ethereum, Litecoin, Dogecoin eller liknande.

Alla aktiva Kryptobörser

Crypto ExchangeNo. of CryptosTaker FeeMaker FeeWithdrawal FeeEstablished
0x Protocol Exchange102n/an/a0.001957 WETH2017
1nvity.io1810.50%0.50%02020
365Cash70.50%0.50%02015
50x.com380.20%0.20%0.000212018
Aave Exchange24n/a0.09% For Flash Loans02017
AAX250.10%0.06%0.00042019
ABCC520.10%0.10%0.00082018
ACDX Exchange80.05%0.02%0.00062020
ACE Exchange160.10%0.00%0.00052018
AgoraDesk20.00%1.00%0.000212019
AidosMarket20.20%0.18%0.0012018
Alfacash295.00%0.00%0.000212012
AltcoinSwap1922.83%2.83%0.000212021
Altmarkets100.02%0.02%0.000212018
Anycoin Direct22n/an/a0.000212013
AOFEX320.20%0.20%n/a2019
Artis Turba100.25%0.25%0.00052018
AscendEX950.20%0.20%0.00052021
ATAIX250.30%0.00%0.00082018
Azbit170.10%0.10%0.00052019
B2BX140.15%0.12%0.00052018
BakerySwap210.30%0.30%0.0019572020
Balancer Exchange91n/an/a0.00035 WBTC2020
Bamboo Relay380.20%0.10%02017
Bancor Network780.00%0.00%02016
BankCEX270.01%0.01%0.00052017
BaseFEX100.06%0.02%0.000212018
BEPSwap44n/an/a0.0019572019
Bex50060.05%0.05%0.000212018
Bexplus50.08%0.08%0.00052017
Bgogo280.10%0.10%0.00052018
BHEX180.10%0.10%0.00062018
Biconomy220.20%0.20%n/a2019
Bidesk320.10%0.10%0.000212019
BigoMex180.10%0.00%0.00042020
BigONE700.20%0.20%0.00052017
Binance2510.10%0.10%0.00052017
Binance JEX320.10%0.10%0.000212018
Bingbon130.05%0.02%0.00052018
BiONE1200.20%0.20%0.00052018
Birake12n/an/an/a2018
Bit-Z950.20%0.20%0.00052016
Bit.com Exchange40.07%0.02%0.00052020
Bit2C31.00%1.00%0.00152013
Bitay400.28%0.20%n/a2018
BitBay240.10%0.00%0.00052014
Bitblinx120.50%0.02%0.000212019
Bitbuy60.10%0.10%0.00052013
Bitci190.20%0.20%0.0012018
BitClude20.30%0.00%0.00052019
Bitcoiva190.25%0.25%0.00072020
Biteeu530.10%0.08%0.0006252019
Bitex.com50.20%0.20%0.00052018
BITEXBOOK190.25%0.00%0.00052017
Bitexen150.25%0.15%0.00052018
Bitfinex1360.20%0.10%0.00042014
BitFlyer100.20%0.20%0.00042014
BitForex950.10%0.10%0.00052018
Bitfront70.20%0.20%0.0012018
Bithesap30.40%0.25%0.00052017
Bithoven2410.20%0.20%0.00092019
Bitinfi110.10%0.10%0.0012018
BitMart1100.25%0.25%0.00052018
BitMEX10.05%-0.01%0.000212014
Bitni.com1641.00%1.00%0.000212020
BitOffer110.0005 BTC0.0005 BTC0.00052019
Bitop720.10%0.10%5 USDT2018
Bitpanda161.49% (buyer)1.29% (seller)0.000212014
Bitpanda Pro60.15%0.10%0.000212020
BitPrime872.90%2.90%02017
Bitribe54n/an/a3 USDT2019
Bitrue590.10%0.10%0.00052018
Bitso60.10%0.08%0.000049852014
Bitstamp280.50%0.50%0.00052011
Bitsten120.30%0.00%0.00052017
Bittrex2550.75%0.75%0.00052014
BitUBU290.10%0.09%0.00052019
Bitvavo570.25%0.15%0.00022019
BitWell140.10%0.10%n/a2020
Bitwells60.08%0.08%0.00052021
Bitzlato100.00%0.50%0.000152016
Blocto Swap60.30%0.30%n/a2019
Bololex Exchange180.20%0.02%0.00082020
BQT15n/an/an/a2019
Braziliex150.50%0.50%0.001029612017
Brokereo140.10%0.10%0 USD2013
BTC Direct53.00%2.00%n/a2013
BTC Trade UA140.10%0.10%0.00062014
BTCC (USD)40.06%0.06%0.00152011
BTCsquare100.10%0.10%0.0002771682018
Btcswe14.50%4.50%02018
BtcTurk PRO190.09%0.05%02020
BTCX25.25%5.25%0.000212012
BTSE Exchange390.12%0.10%0.00052018
Buda50.80%0.40%0.000212015
BurgerSwap19n/an/a0.0019572020
Bybit150.08%-0.03%0.00052018
C-Trade70.08%-0.03%0.000212019
CBX170.20%0.10%0.0022018
CEX.IO800.25%0.16%0.00052013
CEX.IO Broker340.05%0.05%0.000212019
ChangeHero580.70%0,70%02017
Changelly900.86%0.86%0.00012015
Changelly Pro1270.10%0.10%0.00042020
Chiliz Exchange80.20% (buyers)0.20% (sellers)n/a2020
Coinbase502.00%2.00%n/a2012
CoinBene1170.20%0.20%0.000212017
CoinCasso80.25%0.25%0.0012019
CoinCorner41.00%1.00%0.000212014
CoinDeal270.39%0.29%0.00082018
Coindirect70.50% (sellers)0.00% (buyers)0.000022017
CoinEx1090.20%0.20%0.000212017
CoinFalcon120.20%0.00%0.00052017
CoinField220.25%0.15%0.00152018
CoinFLEX150.10%0.05%02019
CoinFlip75.49%5.49%0.99 USD2016
Coinfloor60.30%0.30%0.00052013
Coingate178.00%0.00%0.000212014
Coingi20.20%0.20%0.0012014
Coinhako271.00%1.00%0.0022014
Coinhouse24.90%3.90%n/a2014
CoinJar310.00%0.04%0.000212013
CoinJar UK300.00%0.05%0.000212013
Coinmama105.50%5.50%02013
CoinMate50.35%0.30%0.000062014
CoinMetro190.10%0.00%0.15%2018
CoinSpot1220.10%0.10%0.000212013
Coinsquare90.20%0.10%0.00252014
Coinsuper470.20%0.14%0.00052017
CoinTiger720.15%0.08%0.00052017
CoinTree1520.25%0.25%0.000212013
Coinumm94.00%4.00%0.00062019
Coinut60.10%0.00%0.00042013
Coinzo70.20%0.10%0.00042018
ComethSwap290.50%0.50%0.00021 WBTC2021
COREDAX200.25%0.25%12020
Crex24920.20%0.20%0.00072017
CrossTower Exchange270.00%0.05%0.00042020
Cryptal Exchange100.25%0.25%0.00052020
Crypterum50.20%0.10%0.00032018
Cryptex80.50%0.50%0.0012017
Cryptex2436.50%6.50%n/a2014
Crypto.com Exchange410.40%0.40%0.00042019
Cryptofresh20.048 BTS0.00%0.87 BTS2018
Cryptology90.20%0.20%0.00052018
CryptoMarket (CryptoMkt)30.68%0.39%0.00052016
Cryptomate146.07%6.07%n/a2015
Cryptster100.00%0.25%0.0000732020
Currency.com100.20%0.20%0.00052019
Curve Finance Exchange8n/an/a0.000212020
Cybex DEX110.05%-0.03%0.00052017
Daybit210.25%0.25%5 USD2018
Dcoin Exchange880.20%0.20%0.0012018
DDEX910.10%0.10%02017
Decoin Exchange350.15%0.15%0.00052017
Deepcoin Exchange240.10%0.09%n/a2018
Deex.Exchange190.20%0.20%0.000212019
Delta Exchange200.10%0.10%0.00052018
Demex100.20%0.00%0.0019572020
Deribit10.05%0.00%0.000212016
Dfyn Network21n/an/a0.001957 WETH2020
Dgtmarket20.35%0.35%0.000452015
digitalexchange.id24n/an/a0.00052019
DODO Exchange76n/an/a0.0019572020
Dsdaq470.10%0.10%0.00052019
Easy Crypto Brazil1021.00%1.00%02020
Easybit440.20%0.20%0.000212018
Eclipcoin115.00%15.00%0.000212020
ECXX90.10%0.10%0.00042018
eINTRO258.00%0.00%0.000212014
elegro41.50%0.00%02018
EQONEX70.09%0.08%0.000212020
EtherMium970.20%0.00%0.0072018
eToro160.75%0.75%5 USD2007
EXIR Exchange7n/an/an/a2017
ExMarkets140.12%0.12%0.000212018
Exmo480.30%0.30%0.00052013
EXNCE60.10%0.10%0.0092019
Exnomy110.05%0.00%0.00052020
Exolix1491.93%1.93%0.000212018
Farhad Market90.20%0.10%0.000212019
FatBTC610.20%0.20%0.00072014
Felixo150.20%0.20%n/a2018
FinanceX250.30%0.30%0.00052018
FlowBTC70.50%0.25%0.00052015
Flybit Exchange800.10%0.10%0.000752017
FMFW.io1450.50%0.50%0.000212021
Foxbit40.50%0.25%0.00092014
FreiExchange180.00%0.00%0.50%2016
FTX520.07%0.00%0.000212019
FXCM60.11%0.11%0 USD2013
GDAC270.04%0.04%0.0012018
Gemini591.99%1.99%0.0012014
Giottus190.25% (buyers)0.15% (sellers)0.00062018
GokuMarket230.15%0.15%0.0012019
Guardarian2082.49 EUR2.49 EUR02017
HCoin Exchange260.20%0.10%n/a2018
Honeyswap370.25%0.25%0.001957 WETH2020
Hotcoin Global760.20%0.20%0.00052017
Huobi2100.20%0.20%0.00012013
Hydax120.20%0.20%0.000212019
IG Markets Crypto70.10%0.10%15 USD1974
Indacoin12717.99%17.99%0.00012013
Independent Reserve130.50%0.50%0.00032013
Indodax580.30%0.00%0.00052014
InstaSwap440.25%0.25%0.00052019
ItBit30.35%0.25%0.000212013
Itez.com15.26%5.16%0.000212019
Jubiter210%0%02018
JulSwap46n/an/a0.000212020
KickEx220.90%0.90%0.000212018
KKCoin310.10%0.10%0.0022017
KLAYswap Exchange15n/an/a0.00021 WBTC2020
Koinbazar190.25%0.25%0.00062020
Korbit230.20%0.08%0.00012013
Kraken740.26%0.16%0.00052011
KuCoin2540.10%0.10%0.00052017
KuCoin Futures20.06%0.02%0.00052019
Kuna260.25%0.25%0.00052016
Kyber Network730.10%0.10%0.0019572017
LATOKEN990.49%0.49%0.00052017
LCX Exchange250.30%0.30%0.00052018
LetsExchange2451.70%1.70%0.000212021
Linkkoin10n/a8.12%8.12%2017
Linkswap140.30%0.30%n/a2021
Liquid700.30%0.00%0.00072014
LocalBitcoins10.00%1.00%0.000212012
LocalCoinSwap80.00%1.00%0.000452017
LocalCryptos50.75%0.25%0.000212017
LocalMonero10.00%1.00%0.0000747875 XMR2017
LocalTrade90.20%0.20%0.10% + 0.0001 BTC2017
LOEx Global360.20%0.20%n/a2019
Loopring Exchange160.10%0.00%0.0022020
LuaSwap110.40%0.40%0.50%2020
Lucent Exchange70.10%0.05%0.00052018
Luno20.10%0.00%0.000212013
Lykke Exchange460.00%0.00%0.00052017
Margex60.06%0.02%0.00052020
MBAex140.10%0.10%0.0012015
MDEX170.30%0.30%0.0019572021
Mercatox970.25%0.25%0.00032015
Mexo Exchange280.10%0.08%0.000212020
Mooniswap41n/an/a0.0019572020
MoonXBT180.05%0.05%1 USDT2021
MOV Exchange90.05%0.05%0.000212021
MXC2540.20%0.20%0.00052018
MyCoinStory120.04%0.02%0.00052020
N.Exchange240.50%0.50%02016
Namebase20.10%0.00%0.000212020
Narkasa50.20%0.20%0.00032020
Nash Exchange90.25%0.00%0.000212019
NebliDex70.20%0.00%0.000212018
Newdex230.20%0.20%0.0072018
Newton Exchange390.70%0.70%0.000212019
NiceHash530.50%0.50%0.10%2019
Nominex200.10%0.10%0.00052019
NSBroker50.05%0.05%0.000212011
Oasis Exchange130.00%0.00%0.0019572019
OceanEx360.10%0.10%0.00052018
OKCoin220.20%0.10%02013
OKEx2250.10%0.08%0.00052013
OpenOcean Exchange60n/an/a0.000212019
OVEX230.50%0.50%0.00042019
P2PB2B1010.20%0.20%0.0012018
Pangolin Exchange1800.30%0.30%0.00021 WBTC2020
Panxora100.20%0.10%02014
Paritex60.15%0.15%0.00082019
Paxful161.00% (sellers)0.00% (buyers)0.00042015
Paybis81.50%1.50%0.000212014
PayBito120.20%0.10%0.00082018
Payeer Exchange70.10%0.10%0.000652019
Paymium10.50%-0.10%02011
Perpetual Protocol180.10%0.10%0.000212020
Phemex220.08%-0.03%0.000572019
PlasmaSwap100.30%0.30%0.001957 WETH2021
Poloniex1250.16%0.15%0.00052014
PrimeBit40.05%0.02%0.00012019
PrimeXBT50.05%0.05%0.00052018
PrizmBit50.20%0.00%0.00052018
ProBit1140.20%0.20%0.00052018
qTrade70.50%0.00%0.00052018
QuickSwap Exchange370.30%0.30%0.00021 WBTC2020
RADAR RELAY850.00%0.00%0.0019572017
Raydium140.25%0.25%0.000212021
Rekeningku350.10%0.10%0.00052018
Remitano161.00%0.00%0.00052016
RuDEX130.05%0.05%0.00052017
SaBi1210.20%0.20%0.00052019
Safello17.00% (buyers)3.00% (sellers)0.000212018
SafeTrade180.10%0.10%0.00052018
SashimiSwap240.30%0.30%0.001957 WETH2020
Satang Pro130.20%0.20%0.00042017
SatoExchange380.20%0.20%0.00052018
Saturn Network580.25%0.00%0.0072017
SecondBTC190.10%0.10%0.00052018
Simex290.10%0.10%0.00052015
SimpleFX150.08%-0.03%0.000212014
SimpleSwap2361.00%1.00%0.000212018
Skilling Crypto230.20%0.20%0 USD2016
SouthXchange300.30%0.10%0.00012015
SpookySwap160.20%0.20%0.0019572021
StakeCube220.10%0.10%0.000212019
StellarTerm111.00%1.00%n/a2017
STEX.com890.20%0.20%0.00052018
StormGain490.25%0.25%0.10% + 0.0006 BTC2019
Swaplab161.00%1.00%0.000212019
Swapzone4250.00%0.00%0.000212019
Swipe Swap16n/an/a0.0019572021
Swirlwallet Exchange71.00%1.00%0.00052020
Switcheo Exchange240.20%0.00%0.002742018
Switchere113.60%3.60%0.00052019
Swyftx2610.60%0.60%0.00052018
Synthetix Exchange00.30%0.30%n/a2018
T1Markets180.30%0.30%0.000212020
Terraswap00.30%0.30%n/a2020
Tidebit80.30%0.30%0.0032017
Tidex610.10%0.00%0.00052019
TimeX50.50%0.25%n/a2019
Tokencan330.20%0.20%0.00052017
Tokenlon280.30%0.30%0.0019572019
Tokocrypto370.10%0.10%0.00052017
TOKOK560.20%0.20%0.00052018
Tokpie110.10%0.10%0.0092018
TomoDEX7n/an/a0.000212020
TradeOgre360.20%0.20%0.000346032018
Txbit160.20%0.20%0.00142019
Unicly Exchange2n/an/an/a2021
Uphold Exchange471.20%1.20%0.0003 BTC + USD 2.992013
Utorg310.00%10.00%0.000212019
VALR520.10%-0.01%0.000212019
Vaultoro20.05%-0.05%0.00052015
VDollar Exchange230.20%0.20%0.000212021
VELIC170.20%0.15%0.0022018
Venus Exchange23n/an/a0.0019572020
Virtuse Exchange90.15%0.15%0.15%2019
ViteX160.20%0.20%0.50%2019
WanSwap2n/an/an/a2020
Waves Exchange170.003 waves0.003 waves0.003 waves2017
WazirX1260.20%0.20%0.00062018
WBF Exchange700.20%0.20%n/a2019
WhiteBIT630.10%0.10%0.00042018
Wirex Exchange90.20%0.20%0.000212014
Wollito60.20%0.10%0.000522021
Wootrade Network350.00%0.00%02020
World Markets80.08%-0.03%0.000212003
WunderBit71.00%1.00%0.00052018
XBTCe60.25%0.15%0.0032015
XBTPro100.05%0.02%0.000212020
XBTS.io190.45468 BTS0.45468 BTS0.45468 BTS2018
Xcoins55.00%5.00%0.000212016
XT.com810.20%0.05%0.0012018
YoBit1410.20%0.20%0.00052014
ZB.com410.20%0.20%0.00052017
ZBG390.08%0.03%n/a2018
ZBX160.50%0.50%0.0012018
Zipmex150.20%0.20%0.00052018
ZT.com Exchange120.20%0.20%0.0005 BTC2018
Kryptobörser

Hur fungerar tekniken bakom kryptobörser?

Eftersom kryptobörser är helt digitala är de beroende av avancerad teknik för att underlätta säkra och effektiva transaktioner. Här nedan ska vi försöka förklara detta så enkelt som möjligt.

Låt oss använda ett exempel för att illustrera hur en transaktion sker. Anta att någon vill köpa Bitcoin för 2000 kronor. De gör köpet och väntar på att plattformen ska hitta en säljare som är villig att sälja sin Bitcoin för det här priset.

Efter att ha kommit i kontakt med någon som är villig att sälja registrerar börsen sin bitcoin-adress som “input” för transaktionen på blockkedjan.

Sedan registrerar den köparens Bitcoin-adress som “output” för transaktionen för att överföra ägandet av de Bitcoins som köpts till honom eller henne.

När man köper kryptovalutor behöver användarna inte följa de öppettider som de skulle ha följt om de köpt aktier eller andra tillgångar.

Tekniken som kryptobörser använder sig av är tillgänglig dygnet runt.

Kryptobörser fungerar

Decentraliserade och centraliserade kryptobörser

Kryptobörser kan antingen vara centraliserade eller decentraliserade. Låt oss titta närmare på båda dessa varianter för att avgöra vilken av dem som är rätt för just dig.

Centraliserade kryptobörser

Även om de flesta kryptovalutor är decentraliserade, är de flesta börser centraliserade.

Dessa plattformar fungerar som en oberoende part mellan säljare och köpare. Exempel på centraliserade börser är till exempel:

Centraliserade kryptobörser är de populäraste alternativen, till stor del på grund av den problemfria upplevelsen de erbjuder.

Med en centraliserad plattform kan du köpa och sälja med ett klick. Plattformen underlättar försäljning och hanterar förvaring, vilket innebär att du inte behöver oroa dig för komplexiteten i P2P-transaktioner eller plånböcker för kryptovaluta.

Användare uppskattar också att centraliserade plattformar följer lagar och regler.

Tack vare tillsynsorgan, som Securities and Exchange Commission, kan användare lita på de flesta plattformarna i branschen. Dessa styrande organ straffar och diskrediterar bedrägliga börser, vilket gör det svårt för dig att falla offer för falska centraliserade plattformar.

Bäst av allt är att du kan köpa Bitcoin med din normala valuta, eftersom att centraliserade plattformar erbjuder dig att växla dina fiat-pengar till kryptovalutor. Denna lätt-tillgänglighet gör det enkelt för nya investerare att hitta en ingång till kryptovärlden.

Decentraliserade kryptobörser

Decentraliserade börser är mycket mindre vanliga. Några exempel på sådana är:

  • Airswap
  • Blocknet
  • io
  • Barterdex

Vissa användare föredrar dessa plattformar eftersom de eliminerar behovet av att en tredje part ska engagera sig.

Eftersom att de bygger på P2P-transaktioner, så betalar man färre avgifter. Dessutom finns det en lägre risk för intrång eftersom dessa plattformar inte innehåller någon användardata som tjuvar och hackers kan komma åt. Andra fördelar är exempelvis möjligheten till att vara anonym och att det finns mindre risk för marknadsmanipulation, som fake trading, wash trading och liknande, vid användning av en decentraliserad börs.

Även om decentraliserade börser kan verka mer fördelaktiga på ytan finns det några anledningar till varför alla inte använder dem.

Framför allt kan dessa plattformar vara skrämmande för nya investerare. Du måste hantera kryptoplånböcker och komma ihåg dina lösenord och nycklar. Om du glömmer denna viktiga information förlorar du dina tillgångar för gott.

En annan nackdel med en P2P-kryptobörs är avsaknaden av betalningar i fiat-valuta. Om du inte redan äger kryptovaluta kommer du att ha svårt att köpa nya digitala valutor via en decentraliserad kryptobörs.

Decentraliserad eller centraliserad – vilken ska du välja?

Sammantaget rekommenderar vi centraliserade börser till nya investerare, och även till dem som inte vill bråka med decentraliserade plattformar. Använd bara den senare om du är bekant med processen och är villig att lära dig hantera dessa transaktioner på ett säkert sätt.

Kryptobörsernas historia

Undrar du var allt började? Låt oss ta en titt på historien bakom kryptobörser.

När Bitcoins white paper publicerades 2008 var kryptovalutor inte lika tillgängliga som de är idag.

Det enda sättet att få tag i dem var genom mining.

Du kunde också köpa dem online via diverse forum, men dessa affärer var väldigt riskfyllda. De krävde att du litade på att den andra parten skulle fullfölja sin del av affären.

Många identifierade begränsningarna detta medförde, och försökte göra köp av Bitcoin mer tillgängligt för allmänheten.

Således lanserades år 2010 den första kryptobörsen någonsin, bitcoinmarket.com.

Denna börs var revolutionerande eftersom den erbjöd ett mycket säkrare alternativ till handel via forum. Tyvärr blev börsen inte långvarig eftersom den förlorade sin trovärdighetn på grund av ett antal bedrägliga och tvivelaktiga affärer.

Dessutom kunde programvaran inte hålla jämna steg med det ökande antalet användare.

En annat populär börs, Mt. Gox, blev framträdande 2010. Från 2013 till 2014 stod den för majoriteten av alla Bitcoin-transaktioner. Men precis som med bitcoinmarket.com så slutade det med att den fick stänga ner.

Lyckligtvis lärde sig efterträdarna av bristerna som bitcoinmarket.com och Mt. Gox hade.

Coinbase, Webull, BDSwiss och andra har säkerhet och teknik för som möjliggör miljontals transaktioner varje dag på ett säkert sätt.

Juridiska aspekter av kryptobörser

Även om de juridiska aspekterna kanske inte är den mest spännande delen av kryptobörser, så bör investerare bekanta sig med denna relevanta information.

Till exempel bör du vara medveten om att din kryptovaluta kan vara skattepliktig beroende på var du bor.

I Sverige kan du till exempel behöva skatta om du har gjort en privat vinst på din handel med kryptovaluta, och har du gjort en förlust kan den vara avdragsgill vid en deklaration. Denna information är viktig att veta när du använder dig av en kryptobörs.

De flesta kryptobörser kommer inte att rapportera din eventuella vinst eller förlust till skatteverket, vilket innebär att det är du som kommer vara ansvarig för att ta upp detta när du deklarerar. De flesta börser har dock din transaktionshistorik tillgänglig för nedladdning, vilket kan vara användbart när det är dags att slutföra din skattedeklaration.

När du använder börser bör du också vara medveten om den digitala valutans decentraliserade status.

Ingen regering eller någon annan central myndighet garanterar kryptovalutans värde, som alltid är fallet med fiat-valuta.

Så kryptovalutans värde är det värde som ägare och investerare anser att den har. Om du stöter på problem med ägande eller transaktioner kommer du att behöva hantera detta själv.

Hur tjänar kryptobörser pengar?

Som du kanske har gissat tjänar kryptobörser pengar genom att ta ut avgifter för insättningar, transaktioner etc.

Se nedan för en fullständig genomgång av de vanligaste avgifterna.

Depositionsavgifter

Många plattformar tar inte ut insättningsavgifter, men vissa gör det. Insättningsavgifterna kan variera beroende på hur mycket du överför till ditt konto, vilken insättningsmetod du använder och vilka valutor du arbetar med.

Transaktionsavgifteravgifter

För att slutföra din transaktion måste du betala en transaktionsavgift.

Vissa plattformar implementerar schablonbelopp, till exempel 0,1% av det totala transaktionsvärdet. I andra fall debiterar de antingen en “maker fee” eller en “taker fee”.

Du betalar en maker fee när din beställning inte genomförs omedelbart. Då står värdet av din order i liggaren och lägger därför till likviditet i företaget, vilket innebär att du betalar en lägre avgift.

Taker fees är däremot dyrare. De används när din beställning omedelbart matchar en annan som redan finns i liggaren. Du tar därför bort likviditet från företaget, vilket innebär att börsen kommer att ta ut en högre avgift.

Uttagsavgifter

Vissa plattformar tar ut uttagsavgifter.

Beloppet beror på vilken uttagsmetod du använder, om du t ex för över till ett bankkonto, eller en digital plånbok, och om du behöver växla din kryptovaluta till fiat-pengar i samband med uttaget.

Om du tar ut kryptovaluta är avgiften oftast fast. Uttag av fiat-pengar kan å andra sidan medföra större avgifter, som antingen kan vara fasta eller procentuella.

Som investerare bör du bekanta dig med din valda börs avgifter. Du vet då hur mycket dina transaktioner kommer kosta och kommer också lära dig att uppskatta vad dessa avgifter bidrar med till plattformens erbjudande.

Lista över kryptobörser

Den här listan på kryptobörser tar upp några av de tusentals börser som finns tillgängliga på marknaden:

Marknadens största kryptobörser

Vill du lära dig mer om de största kryptobörserna på marknaden?

Se nedan för en uppdelning av vilka börser som är störst per land. På grund av de meriter och användarbetyg var och en av dessa plattformar har så kan du vara trygg med att de är pålitliga alternativ.

De bästa kryptobörserna i Storbritannien

Här är våra främsta val för brittiska kryptobörser som du kan använda. Speciellt om du är ute efter en kryptobörs som handlar med brittiska pund:

Coinbase

Som en av de mest populära plattformarna globalt, och en av de största kryptobörserna totalt, är Coinbase en perfekt kryptobörs i Storbritannien

Gränssnittet är så intuitivt som det kan bli, och detta hjälper brittiska kryptoanvändare att tjäna pengar.

LocalBitcoins.com

Om du vill ha en kryptobörs för brittiska pund, som också är supereffektiv, är LocalBitcoins.com ett pålitligt alternativ.

Denna populära, decentraliserade och brittiska kryptobörs låter användare publicera annonser och på så sätt komma i kontakt med köpare.

BC Bitcoin

Denna kryptobörs i Storbritannien handlar med alla större kryptovalutor, inklusive Bitcoin, Litecoin, Ethereum med flera.

Användare har möjlighet att göra unika investeringar via miningpaket.

De bästa kryptobörserna i USA

Här är våra toppval för amerikanska kryptobörser. Tillgängliga för dig att använda om du söker en kryptobörs som handlar med amerikanska dollar:

CEX.io

CEX.io är kompatibel med över 70 digitala valutor och lägger hela tiden till fler. Du kommer att kunna njuta av en lättanvänd, säker plattform som också är tillgänglig i en funktionell mobilapp. Läs vår cex.io recension här.

Gemini

Gemini har ett imponerande engagemang när det kommer till säkerhet och skydd av dina investeringar. Tack vare FDIC-stödet är alla dollarkonton försäkrade.

Coinmama

Coinmama är extra intressant eftersom den bara erbjuder sina användare att köpa. Även om du inte kan använda plattformen för att sälja eller byta valuta mot annan, utlovar den några av de säkraste transaktionerna som finns på marknaden.

De bästa kryptobörserna i Japan

Här är våra favoriter när det gäller japanska kryptobörser. Dessa fungerar alldeles utmärkt att använda, i synnerhet om du vill handla med japanska yen på din börs:

Paybis

Paybis har många fördelar, inklusive kundservice 24/7 5-minuters ID-certifiering. Du kommer också att uppskatta de höga gränserna och de snabba utbetalningarna.

Coincheck

Med Coincheck är transaktioner under 4500 kronor helt privata för japanska medborgare. Denna plattform är det perfekta sättet att behålla anonymitet vid mindre transaktioner.

bitFlyer

När det gäller antalet användare och storleken på affärer med kryptovalutor är bitFlyer den största börsen i Japan. Användare får snabba insättningar och extremt låga avgifter.

Jämför kryptobörser

Att välja rätt kryptobörs kan vara en avskräckande process, särskilt om du är en ny investerare.

Att jämföra plattformar är viktigt för att kunna bestämma vilket som är det bästa sättet att hantera dina investeringar.

Här på Cryptoholics har vi gjort det hårda arbetet för dig genom att noggrant utvärdera branschens främsta utmanare. Våra detaljerade recensioner hjälper dig att sortera bland massor av plattformar och hitta den som är bäst för dig.

Börja jämföra idag med hjälp av våra recensioner av kryptobörser.

Och medan du håller på så överväg att bokmärka den här guiden. Den kommer vara din trotjänare på din resa mot den perfekta börsen.

Och inte nog med det. Vår webbplats är också en kompass när du navigerar genom kryptoterrängen. Här garanterar vi att du får de senaste råden och nyheterna som finns att få.

Sammanfattning

Kryptobörser gör det enkelt att handla med kryptovalutor.

Allt du behöver göra är att registrera ett konto, göra en insättning och sedan börja köpa och sälja. Så länge du är medveten om de juridiska aspekterna och avgifterna kan dessa kraftfulla plattformar hjälpa dig att nå de riktigt stora avkastningarna.

Innan du väljer en plattform slumpmässigt, så kolla in våra recensioner av kryptobörser – alla skrivna av experter på sitt ämne. Att jämföra olika plattformar säkerställer att du väljer en som passar dina investeringsbehov.

Vanliga frågor om kryptobörser

Har du fler frågor? Kolla in de vanligaste frågorna:

Vad är skillnaden mellan en digital plånbok och en börs?

crypto-exchanges-[digital-wallets]

En digital plånbok fungerar ungefär som en vanlig plånbok – det är en plats som lagrar dina digitala valutor.

Mer specifikt innehåller den privata nycklar som ger dig kontroll över dina tillgångar och bevisar att du äger dem.
Att ha en plånbok är mycket viktigt när du äger Bitcoin eller andra tillgångar eftersom plånböckerna gör det möjligt för dig att skicka och ta emot kryptovalutor. De skyddar också dina investeringar mot tjuvar och hackers.
Plånböcker kan vara fysiska enheter, men de kan också vara appar eller webbplatser.

Dessutom erbjuder många kryptobörser plånböcker som en del av deras tjänster. Men när du använder börsplånböcker har du inte så mycket kontroll över dina tillgångar.

För att bättre skydda sina investeringar överför många användare sin kryptovaluta från sin börsplånbok till en digital plånbok de själva äger.

Hur kan jag se transaktionerna i ett blockkedje-nätverk?

Eftersom en kryptobörs tar hand om de tekniska aspekterna av en transaktion så behöver inte du oroa dig över blockkedje-nätverken.

Men tänk om du skulle vilja ha bevis på en transaktion?

För att se transaktioner i ett blockkedje-nätverk måste du använda en blockkedje-utforskare. Ett exempel är etherscan.io, som är den mest kända blockkedje-utforskaren för Ethereum.

Dessa webbplatser gör alla transaktioner offentliga – vem som helst kan se alla transaktioner, oavsett hur gammal den är. Användare kan se när transaktionen inträffade, den totala volymen och adresserna till avsändaren och mottagaren.

Observera att kryptovalutans adress döljer de berörda parternas identitet, vilket innebär att du inte kan komma åt deras privata information.

Är avgifter hos kryptobörser avdragsgilla?

Ja, avgifterna kryptobörser tar ut är avdragsgilla. Så låt oss säga att du säljer Bitcoin till ett värde av 50 000 kronor och för detta betalar 2000 kronor i transaktionsavgifter. 2000 kronor är då avdragsgilla, så du skulle kunna deklarera vinster på 48 000 kronor istället för 50 000 kronor.

Varför måste jag tillhandahålla min personliga information för att registrera mig hos en kryptobörs?

Om du inte använder en decentraliserad plattform måste du tillhandahålla din personliga information för att registrera dig hos kryptobörser.

Vissa människor tycker att det är irriterande att de måste delge så känslig information. Du bör dock ta detta för den säkerhetsåtgärd det är, snarare än att se det som en olägenhet.

Kryptobörser kräver användarnas information för att minska risken för att terrorister och andra parter med ont uppsåt utnyttjar börsens plattformar. Dessutom använder de dina uppgifter för att odla en kundrelation och på så sätt kunna erbjuda kompatibla och personliga investeringsalternativ.